wtorek, 1 marca 2016

Trener personalny- jak wybrać odpowiednią osobę?

Trener personalny- jak wybrać odpowiednią osobę?

    Gdy kilka lat temu zaczęłam korzystać z pomocy trenera personalnego , było to zjawisko jeszcze mało popularne w Polsce. Wiele osób kojarzyło ćwiczenie z trenerem jako przywilej celebrytów. Obecnie zawód trenera personalnego stał się bardzo popularny, a korzystanie z usług takiej osoby już praktycznie nikogo nie dziwi.


dobry trening pomaga się odstresować :-)



Jakie są plusy korzystania z pomocy trenera:


  • Szansa na to, że dotrzesz na trening i będziesz ćwiczyć regularnie jest większa niż gdybyś miała po prostu ćwiczyć o dowolnej porze. Umawiasz się na konkretną godzinę- spotkanie możesz oczywiście odwołać lub przełożyć, ale nie możesz tego robić bez końca. 
  • Otrzymasz indywidualnie dobrany zestaw ćwiczeń, dopasowany do oczekiwań i możliwości.
  • Efektywnie wykorzystasz czas przeznaczony na trening. Trener będzie czuwał nad ilością ćwiczeń, przerwami między poszczególnymi ćwiczeniami i seriami. W godzinę z trenerem zrobisz więcej niż gdybyś ćwiczyła sama.
  • Unikniesz kontuzji. Trener dobierze dla Ciebie odpowiednie ćwiczenia i będzie pilnował poprawności ich wykonania.
  • Wiele się nauczysz. Trener z pewnością wyjaśni Ci wiele rzeczy i znajdzie odpowiedź na nurtujące Cię pytania
  • Poznasz wiele ćwiczeń oraz nauczysz się jak wykorzystywać urządzenia i sprzęty w klubie finess
  • Będziesz miała osobistego motywatora. Trener pomoże Ci się zmotywować  i złapać energię do działania. Zazwyczaj na treningach z trenerem podnosiłam większe ciężary, biegałam szybciej

Pomoc trenera personalnego nie polega jedynie na rozpisaniu diety i treningów.  
Pamiętaj,że podejmując współpracę z trenerem, przekazujesz w jego ręce swoje zdrowie.


Czym się kierować w wyborze odpowiedniego profesjonalisty?



  • Wykształcenie. Dobrze jeżeli trener ma wykształcenie wyższe z zakresu wychowania fizycznego lub rehabilitacji oraz dodatkowo ukończone najrozmaitsze kursy i szkolenia. Oczywiście nie mam nic przeciwko osobom, które ukończyły jedynie kurs trenerski. Są pasjonaci z ogromną wiedzą, a są ludzie z wyższym wykształceniem, ale tylko na papierze. Mam jednak wrażenie, że ukończone studia może nie są gwarancją, ale zwiększają szanse, że dany trener ma odpowiednie kwalifikacje. Sama trenuję od ponad 4 lat, interesuję się sportem i zdrowym żywieniem, dużo czytam na ten temat. Mogłabym przecież zrobić kurs trenerski, obliczać makro według dostępnych wzorów i spisywać plany treningowe. Ale szczerze nie potrafiłabym wziąć odpowiedzialności za zdrowie drugiej osoby. Niestety wiele osób nie widzi w tym żadnego problemu i podejmuje się prowadzenia podopiecznych.




  • Doświadczenie. Rozpatrywałabym tę kwestię bardzo indywidualnie. Trener z wieloletnim doświadczeniem daje nam gwarancję odpowiedniej wiedzy i kwalifikacji, z drugiej jednak strony może potraktować kolejną podopieczną  "taśmowo". Kiedy rozpoczynałam współpracę z moim trenerem, nie miał on jeszcze na kocie wielu lat, a nawet miesięcy, pracy. Miał jednak odpowiednie podejście; skupiony na pracy, wymagający, cierpliwy i przede wszystkich słuchał podopiecznych i wykazywał prawdziwe zaangażowanie. 

  • Referencje. Porozmawiaj z innymi podopiecznymi i dowiedz się więcej szczegółów jak wygląda współpraca. Komentarze na Facebook'u niekoniecznie muszą być prawdziwe. Piękne zdjęcia w mediach społecznościowych nie świadczą o kwalifikacjach danej osoby. Ktoś może super wyglądać i umieć "prowadzić" treningowo i dietetycznie samego siebie, ale nie bardzo radzić sobie z podopiecznymi. 



  • Ukierunkowanie. Trener nie musi znać się na wszystkim i nie powinien tego udawać. Jedna osoba może specjalizować się w prowadzeniu osób walczących z tematem nadwagi, inna w przygotowaniach do zawodów sylwetkowych, jeszcze inna- opieką nad osobami po przebytych kontuzjach czy z zaburzeniami wad postawy. Warto zastanowić się wcześniej jaki jest cel treningów i poszukać odpowiedniego fachowca

  • Pierwsze wrażenie. Umów się z trenerem na spotkanie konsultacyjne. Jeżeli od samego początku nie "zaiskrzy" miedzy wami to trzeba się zastanowić czy to dla Ciebie odpowiednia osoba. Trenerowi musisz zaufać. Nie musicie od razu zostawać przyjaciółmi, ale warto żebyś czuła się swobodnie i dobrze, bo od tego będzie w dużej mierze zależało powodzenie treningów. Pierwszy trener, z którym miałam do czynienia kompletnie mnie do siebie zniechęcił, mało tego- zniechęcił mnie (na szczęście chwilowo) do ćwiczeń. Podczas konsultacji stosował mnóstwo psychologicznych i sprzedażowych chwytów, jednak jego analiza mojej osoby była od początku błędna. Nie tylko nie zachęcił mnie do zakupu treningów, ale zrobił złe wrażenie jako trener. Na szczęście kolejna osoba, którą spotkałam wykazała o dużo więcej profesjonalizmu i różniła się podejściem o 180 stopni.
miła atmosfera treningów z pewnością będzie pomocna i motywująca :-)


PS. osobiście polecam bardzo http://www.naprawiamyludzi.pl/

Prześlij komentarz

Whatsapp Button works on Mobile Device only

Start typing and press Enter to search